Grace klinika 2/11 – A magány

„Negyven évvel ezelőtt a Beatles egy egyszerű kérdést tett fel a világnak. Tudni akarták honnan jönnek a magányos emberek. Az én elméletem szerint a magányos emberek nagy része a kórházakból jön, vagy pontosabban a kórházak sebészeti osztályáról. Sebészként félretesszük a saját szükségleteink a betegeink érdekei miatt. Elhanyagoljuk a saját barátainkat és családunkat, csak hogy segítsünk mások barátain és családjain. Így aztán végül mire a nap leszáll teljesen magunk maradunk és ennél magányosabb érzés nincs is a világon.

Négyszáz évvel ezelőtt egy másik híres angol pasas is véleményt formált a magányról, John Don. Szerinte sosem vagyunk egyedül. Persze szebben hangzott, amikor ő mondta. Senki sem különálló sziget, amely teljes lehet önmagában. Összegezve a szigetes rizsát mindössze úgy gondolta, hogy mindenkinek arra van szüksége, hogy valaki odajöjjön és azt mondja nem vagyunk egyedül. És ki mondta, hogy az a valaki nem lehet négylábú. Valaki, akivel játszhatunk, szaladgálhatunk vagy csak együtt lóghatunk.”

Grace klinika

Grace klinika 7/14 – Kockázat

„Az orvos egyik legnehezebb feladata a rangsorolás. Azt tanuljuk, hogyan mentsünk életet áldozat hozatal nélkül. De ha az élet megmentéséért nagy áldozatot kell hoznunk, habozás nélkül megtesszük. Ezt nem könnyű megtanulni és a végére mindig egy kérdés marad. Mik az esélyek? Mit nyerünk vagy vesztünk? És a végén szerencsejátékosok leszünk és igyekszünk nem elherdálni a farmot.

Műteni kockázatos. De nem számít mekkora a kockázat. Előbb vagy utóbb az ösztöneinkre kell hagyatkoznunk. És lehet, hogy így odajutunk, ahol mindig is lenni szerettünk volna.”

Grace klinika

Anatole France a szenvedélyről

„Az életben nincs más szépség, csak a szenvedélyek, a szenvedélyek pedig értelmetlenek. A legszebb és legesztelenebb valamennyi között a szerelem.”

Anatole France